דורבן העקב – תאור וטיפול.

סובלים מכאבים בעקב הרגל המקשים על הדריכה? הכאבים מתגברים בעיקר אחרי מנוחה ארוכה כמו שנת לילה או ישיבה ממושכת? ייתכן מאוד, כי מדובר במה שמוכר בשמו העממי – דורבן. מקורו של שם זה הוא בתמונה אופיינית המופיעה בצילום רנטגן של המקום, ובה נראית בליטה גרמית חדה, הנראית כמו קוץ, ויוצאת מהעקב לכוון הרקמה הרכה שמסביבו. כל דריכה על הרגל גורמת על פי הסבר זה לדקירה של הרקמה הרכה ולכאבים החדים המאפיינים את הבעיה.

אולם, הסבר זה חלקי ביותר ואינו מסביר את התופעה. הראיה הבולטת ביותר לכך היא העובדה שעם חלוף הכאבים, בהתערבות פיזיותרפיה או בלעדיה, לא ייעלם קוץ ה"דורבן" בצילום רנטגן חוזר.

על מנת להבין את התופעה נתאר תחילה את מבנה כף הרגל באזור זה: לעצם העקב בחלקה התחתון מחוברים שרירים בארבע שכבות עומק, המפעילים את כף הרגל ואת האצבעות. בנוסף לשרירים אלה מחוברת רצועה חזקה הנמשכת לאורכה ומתחברת בקדמת כף הרגל. רצועה זו (plantar fascia) מסייעת, ביחד עם גורמים נוספים, לשמירה על הקשת האורכית של כף הרגל.

כל דריכה על כף הרגל גורמת למתיחה של הרצועה. במצבים כגון קיצור של הרצועה, או מתח גבוה של שריר השוק (התאומים – gastrocnemius), המתחבר בעזרת גיד אכילס לחלקו העליון של העקב, נוצר עומס גדול מהרגיל על הרצועה. עומס גדול זה הולך ומצטבר ככל שנושאים משקל זמן רב יותר במצטבר על הרגל, כגון בעמידה, הליכה, ריצה וכן הלאה. כתוצאה מכך, עלולה להתפתח תגובה דלקתית בכל נקודה לאורך הרצועה, החל מנקודת האחיזה באזור קדמת כף הרגל וכלה בנקודת האחיזה לעקב. למעשה, השם המדויק של הפרעה זו הוא plantar fasciitis, והוא מהווה הגדרה כוללת של הבעיה – דלקת של רצועת כף הרגל האורכית. דורבן העקב הוא, אם כך, מקרה פרטי של בעיה רחבה יותר.

דורבן בעקב טיפול

כמו בכל בעיה אורטופדית, פתרון הבעיה מתחלק לשתי אפשרויות – שמרני וניתוחי. ברובם המוחלט של המקרים די בפתרון השמרני, ואין כל צורך להגיע לטיפול הכירורגי. במסגרת הטיפול השמרני יכול הרופא להציע טיפול בכדורים אנטי דלקתיים ובמקביל להפנות לטיפולי פיזיותרפיה ולהמליץ על מדרסים, שמטרתם לרכך את המגע של העקב עם הנעל ו/או לתקן את מנח כף הרגל. במסגרת טיפולי הפיזיותרפיה, לאחר אבחון מקיף, שמטרתו לזהות את מקור התופעה, יוכל הפיזיותרפיסט להצביע, אם מדובר בבעיית יציבה, כח ואורך שרירים, מבנה אנטומי של כף הרגל וכן הלאה. בפני הפיזיותרפיסט המטפל עומדות אופציות רבות לטיפול בבעיה, מהן יבחר את המתאימות ביותר למקרה הספציפי העומד בפניו. בין יתר האופציות הללו ישנם תרגילים, שמטרם למתוח את האלמנטים המעורבים, לחזק שרירים, לטפל ישירות בדלקת (בעזרת מכשיר אולטרה סאונד, למשל), להקל על העומס באזור הרקמה הרגישה בעזרת חבישות מיוחדות וכן הלאה. במקרים הנדירים בהם טיפולים אלה אינם מסייעים לפתרון הבעיה, יוכל הרופא להציע ניתוח ובו ישחרר בצורה כירורגית את הלחץ על הרצועה.

Comments are closed.