טיפול פיזיותרפי לשיקום ברך לאחר ניתוח

פיזיותרפיה ברך"הרופאים אמרו שזה נס שאני לא צולע! היום לאחר הטיפול של אורן אני מתחרה בטריאתלון תל אביב ומדורג במקום שמיני לגילי."

גבי בשנות העשרים לחייו, פעיל מאוד במגוון ענפי ספורט כגון ריצה, כדורסל, שחייה,רכיבה על אופניים וספורט אקסטרים כגון גלישת עפיפונים (Kite surfing). במהלך גלישת עפיפונים נחבט בעצמה רבה בקרקע ושבר את ברכו. לאחר ניתוח לשחזור השבר המרוסק וקיבועו על ידי פלטה וברגים, הופנה לטיפול פיזיותרפי. תחילת הטיפול כללה טכניקות להורדת נפיחות, שיפור טווחי תנועה בברך, שחרור רקמה רכה וחיזוקי שרירים ללא נשיאת משקל. לאחר מספר שבועות, עם התחלת נשיאת משקל באופן הדרגתי, החלו להתווסף לכל אלה תרגילים המדמים יותר ויותר את תפקוד הברך הפונקציונלי (מפרק נושא משקל), באופן כללי בהתחלה, ובהמשך יותר ויותר ספציפי לענפי הספורט אליהם רצה לחזור.

בסיומו של טיפול שוקמה ברכו של גבי לחלוטין מבחינת טווחי התנועה והכוח, והוא שב להתאמן ואף להתחרות בתחרויות טריאתלון הכוללות שחייה, ריצה ורכיבה על אופניים.

שיקום לאחר שבר בקרסול

"לימדו אותי ללכת ולא לפחד לנוע"

ציפי פנתה למכון "כמו חדש" לאחר שהחליקה בביתה ושברה את הקרסול. סוג השבר ואופיו הובילו לסוג טיפול שמרני, כלומר לשחזור השבר וקיבועו על ידי גבס למשך כ – 8 שבועות, שבמהלכם נאסרה נשיאת משקל על הרגל. מאחר ונוצר קושי להתנייד בתוך הבית, ובוודאי מחוצה לו – השתמשה ציפי בשירות אותו מעניק המכון – טיפולים במסגרת ביתית, עד לנקודת הזמן בה הייתה יכולה להגיע בכוחות עצמה להמשך טיפול במכון. מאחר שמדובר בתקופה ארוכה של אי נשיאת משקל, שהשלכותיה יכולות לסבך את השיקום העתידי, הושם דגש בשלב זה על תרגילים לשימור ולשיפור סבולת לב-ריאה, תרגילים לשימור טווחי התנועה במפרקים הסמוכים לפגיעה (ברך, ירך וגב) וחיזוק הרגל והגו ללא נשיאת משקל. לאחר הסרת הגבס נמשכה מגמת הטיפול המתואר, תוך הוספת דגשים להחזרת טווחי התנועה המלאים בקרסול ובכף הרגל, ולחזרה הדרגתית לנשיאת משקל. כמו כן, ניתן טיפול לחיזוק הרגל בתפקודים היומיומיים כגון הליכה, קימה מכסא, מדרגות וכדומה, וכן לשיפור תגובות שיווי המשקל, תבניות התנועה הנכונות והביטחון העצמי בהליכה.

בתום תקופת השיקום חזרה ציפי להתהלך ללא אביזרי עזר בבית ומחוצה לו בביטחון מלא, וכן חזרה לנהוג ולהשתתף במגוון החוגים והפעילויות בהם השתתפה טרם נפצעה.

 שיקום ירך לאחר ניתוחים וכאב מוקרן לרגל

שיקום מפרק ירך

"אני מרגישה את השינויים מפעם לפעם, זה משפר לי את מצב הרוח, ואני מרגישה אחרת אחרי כל טיפול."

נצחיה בן מאיר, פנתה לטיפול ב"כמו חדש" בעקבות כאבים עזים באזור מפרק ירך שמאל, מלווה בהקרנת כאב חזקה לאורך כל הרגל. סימפטומים אלה החלו באופן פתאומי, נמשכו מספר חודשים, והובילו למעשה למוגבלות משמעותית בתפקוד היומיומי באישה פעילה מאוד מבחינה ספורטיווית, חברתית ותרבותית. בעברה שני ניתוחים מוצלחים להחלפת פרק הירך באותו צד, מהם השתקמה לחלוטין, ללא כל תלות באביזרי עזר (האחרון שבהם בוצע לפני כ-12 שנים). לטיפול הגיעה עם אבחנה של רופא אורטופד, כי יש לבצע ניתוח נוסף להחלפת פרק הירך, ואורטופד אחר, שגרס כי הכל נובע מהגב, אותו צריך לנתח.

לאחר טיפול שכלל טכניקות מנואליות שונות (כגון טכניקות לשחרור רקמה רכה, תנועתיות מערכת העצבים, מתיחות וכדומה), וכן שימוש בציוד חשמלי מתקדם, בדיקור מערבי ובשילוב של תרגול מותאם בבית חזרה נצחיה לתפקוד מלא, ללא כל כאב או מגבלה.

טיפול פיזיותרפי לשיקום ברך לאחר פציעה

פיזיותרפיה ברך קיבלתי במכון כמו חדש את ההכוונה ואת הבן אדם שיאמין בי

רועי כבן 30, שחקן כדורגל בעברו, הגיע לטיפול במכון "כמו חדש", בעקבות פציעת ספורט בברכו במהלך משחק כדורגל, כחמש שנים קודם לכן. הזמן שחלף החמיר את הפציעה והשלכותיה, ועל אף שטופל במסגרות שונות ובאמצעים שונים, כגון זריקות מקומיות, כדורים אנטי דלקתיים וטיפולי פיזיותרפיה במכון המתמחה בפגיעות ספורט – הגיע כשהוא מתקשה לשאת משקל על רגלו למשך יותר ממספר דקות, קושי בהליכה מעבר למרחקים קצרים וכאבים חזקים לאורך כל הרגל, מכף הרגל ועד לירך. מעבר לעובדה שנאלץ לוותר על קריירה מבטיחה בכדורגל, השפיעה הפציעה הממושכת והכישלון בטיפולה על מצב הרוח ועל התפקוד היומיומי של רעי בכל המישורים. לאחר ראיון מקיף ומעמיק, שחשף את מורכבות הבעיה, החל טיפול שכלל התייחסות לפציעה המקורית בברך כמו גם בבעיות האורטופדיות שנלוו לה. אולם, לא פחות חשוב מכך – הטיפול כלל התייחסות למכלול האישיות והחזרה ההדרגתית לתפקוד הקודם תוך ליווי צמוד והחזרה הדרגתית של הביטחון במסוגלות לעמוד במטלות הפיזיות ההולכות וגדלות.

בתום הטיפול חזר רועי לתפקד ביומיום ללא כל כאב, וחשוב מכך – חזר לשחק את המשחק האהוב עליו ביותר – כדורגל.

 


                                                facebook1    images