פיזיותרפיה היא מקצוע העוסק באבחון, בשיקום ובמניעה של בעיות במערכת התנועה ובמערכות נוספות בגוף. הפיזיותרפיה עוסקת בשיפור יכולות תפקודיות וטיפול בבעיות במגוון רחב של תחומים בכל טווח הגילאים – החל בפגים והמשך בילדים, נוער, בוגרים וקשישים.

תחומי הטיפול כוללים:

שיקום אורתופדי ונוירולוגי, טיפול נשימתי, שיקום לב, פגיעות ספורט, שיקום המערכת הווסטיבולרית (טיפול בסחרחורות והפרעות שיווי משקל הנובעות מהאוזן הפנימית), טיפולים התפתחותיים, טיפולי יציבה, קשיי שליטה על סוגרים (דליפות שתן וצואה), שיקום לאחר קטיעות, ניקוז לימפטי (בעיות הנוצרות עקב ליקוי במערכת הלימפטית ומערכת כלי הדם הבאות לידי ביטוי לרוב בנפיחות הגפיים) ועוד.

הפיזיותרפיה היא מקצוע מדעי המבוסס על ידע שחלקו מתחום הרפואה כדוגמת אנטומיה, ביומכניקה, אורטופדיה ועוד, אך הוא שונה במהותו מהרפואה, כיוון שעיקרו הוא בטכניקות טיפול מנואליות, חשמליות ואחרות, שמטרתן להחזיר את המטופל לתפקוד אופטימלי. משך ההכשרה הבסיסית של פיזיותרפיסט הוא ארבע שנים, ואחריהן ניתן להתמחות במספר תת-תחומים נפרדים, או בשילוב ביניהם. בנוסף להתמחויות בתחומים השונים, על הפיזיותרפיסט לבחון בראייה הוליסטית את מכלול המרכיבים, שעשויים להשפיע על הבעיות השונות, כלומר, עליו לקחת בחשבון את יחסי הגומלין בין מערכות הגוף השונות ומעל לכל לראות את האדם בו הוא מטפל כיֵשות שלמה.